+48 58 552 83 70 Jesteśmy do Państwa dyspozycji!
logo

Wartościowy prezent na Dzień Matki – jak wspierać aktywność umysłową każdego dnia?

kategoria: bez-kategorii-en

Dzień Matki zbliża się wielkimi krokami, więc chcemy dla Was poruszyć temat związany z wyborem prezentu dla Naszych rodzicielek. Szczególną uwagę skupimy w artykule na kobietach, naszych Matkach seniorkach, dla których takie święto to wyjątkowy czas, bo przypomina im o tym, jak w ciągu dotychczasowego życia zmienialiśmy się jako dzieci. Każdy kolejny rok, każdy kolejny Dzień Matki to nowe, piękne wspomnienia, które warto budować i pielęgnować razem, a żeby było tak jak najdłużej to najpiękniejszym prezentem jaki możecie podarować Waszym Mamom będzie wspólnie spędzony czas i coś dla treningu aktywności umysłowej, by jak najdłużej cieszyć się sprawnością nie tylko całego ciała, ale i mózgu.

Trochę więcej na temat mózgu

Mózg dokładnie tak samo, jak pozostałe narządy w Naszym ciele ulega procesom starzenia się i jest to naturalny proces, do którego możemy się przygotować. Do najczęściej spotykanych objawów, które odpowiadają za naturalne procesy starzenia się, a które można łatwo zauważyć, szczególnie wtedy, jeśli mamy stały kontakt z Naszymi Rodzicami seniorami są między innymi zaburzenia koncentracji, trudności z wykonywaniem codziennych czynności czy chociażby słabsza pamięć.

Ćwiczenia nie tylko te fizyczne, ale również te które wspomagają pracę mózgu u osób starszych są bardzo pomocne w podniesieniu zdolności przetwarzania i zapamiętywania. Takie ćwiczenia w codziennym funkcjonowaniu seniora posłużą temu, aby starszy człowiek mógł w przyjemny sposób spędzić czas ze znajomymi lub z Rodziną. Komfort dnia codziennego, harmonia i relaks wpływają na polepszenie funkcjonowania zdolności intelektualnych.

Przed zbliżającym się Dniem Matki, chcemy przedstawić Wam zestaw gier z serii “Terapia”, której celem jest przede wszystkim zachowanie dobrej formy intelektualnej, a jak nam wiadomo gry planszowe to jeden z najskuteczniejszych sposobów na poprawę koncentracji, zdolności logicznego myślenia czy też motoryki małej.

Niewątpliwą zaletą tej serii gier są przede wszystkim przemyślane ćwiczenia wspierające rehabilitację osób cierpiących na chorobę Parkinsona, chorobę Alzheimera, zespół Tourette’a i wiele innych schorzeń. Ćwiczenia wspomagające pracę mózgu dla seniorów to przede wszystkim wspólnie spędzony czas z przyjaciółmi lub najbliższymi osobami w towarzystwie treningu intelektualnego w postaci planszówek. Takie rozrywki, które będą sprawiały im przyjemność będą najskuteczniejsze a dodatkowo będą dla nich formą relaksu, szczególnie jeśli we wspólnym Rodzinnym domu są wnuki – jeśli, tak to doskonale!

Dzieci to radość, harmonia i poczucie ciągłej “młodości” dla dziadków, czyli dla Naszych seniorów, o których zdrowie wspólnie musimy zadbać.

Wydawnictwo Alexander ukazuje nam serię gier “Terapia”, nie tylko na potrzeby osób starszych, to doskonała zabawa międzypokoleniowa, ponieważ cała seria jest tak skonstruowana, że większość z tych gier przeznaczona jest dla dzieci nawet w wieku między czwartym a siódmym rokiem życia.

Weźmy pod lupę jedną z gier z serii “Terapia”, która doskonale wpasowuje się w wiele wiekowych przedziałów, stąd też może być międzypokoleniową rozrywką, której celem jest nie tylko usprawnienie motoryki małej, ale przede wszystkim wartością dodaną jest wspólnie spędzony czas z rodziną.

Terapia – Pamięć Sensoryczna to zabawa, która zawiera w sobie 22 elementy drewniane o różnych kształtach i wielkościach. Każdy z tych elementów ma swoją parę, którą należy odnaleźć. Zadaniem graczy jest odnalezienie tejże pary, ale bez używania zmysłu wzroku co dodatkowo będzie pobudzać wyobraźnię a jednocześnie będzie mieć znaczący wpływ na motorykę małą. Taki trening koncentracji i skupiania uwagi na danym elemencie to doskonały pomysł na wspólną zabawę sensoryczną zarówno dla dzieci jak i osób starszych. Wspólna gra będzie umacniać relacje między pokoleniami a tym samym przyczyni się do znakomitych wrażeń sensorycznych.

Z punktu widzenia terapeuty to nie tylko doskonały prezent na Dzień Matki, ale przede wszystkim wspaniały pomysł na polepszenie sprawności intelektualnej. Seria gier “Terapia” ma jeszcze kilka interesujących pozycji, które z pewnością przypadną do gustu Twojej Mamie. Warto w tym miejscu wspomnieć o jeszcze jednej znakomitej pozycji, a mowa tu o grze Terapia – Rozsypanka Zdaniowa.

Nie znam Mamy, która nie lubi rozwiązywać krzyżówek lub grać w słowne, rozwijające gry. Ta cenna pozycja to godna następczyni papierowych łamigłówek, w zestawie której znajduje się 45 wyrażeń umieszczonych na plastikowych tabliczkach, więc waszym zadaniem jest  zbudowanie z nich maksymalnie 7 zdań.

Dlaczego ta gra jest taka pomocna dla Naszych seniorek?

Otóż najważniejszą jej zaletą jest rola we wspieraniu rehabilitacji osób borykających się z wieloma chorobami  pacjentów wracających do sprawności po udarze bądź tych borykających się ze schorzeniami cywilizacyjnymi.

Układając zdania musimy uważnie trzymać się zasady, że mają one być zrozumiałe i zgodne z normami językowymi. To doskonała intelektualna rozrywka dla Naszych Mam seniorek, które z pewnością docenią upominek i z chęcią zaproszą Was całą rodziną do wspólnej zabawy.

Dzień Matki to wyjątkowy czas, moment nie tylko na dawanie upominków – bo przecież to wartość dodatnia, najważniejsze jest tutaj budowanie dobrej codzienności, przeżywanie jej z uśmiechem i wdzięcznością do drugiej osoby, do Naszej Mamy, każdego dnia.

Z drugiej jednak strony – przecież każdy uwielbia otrzymywać drobiazgi, upominki i niespodzianki więc Dzień Matki to doskonały czas do sprawienia radości w postaci czegoś co będzie pozytywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie Naszych najbliższych.

Pamiętajcie, że w zdrowym ciele zdrowy mózg!

Poziom aktywności fizycznej u seniorów jest bardzo powiązany ze sprawnością intelektualną. Dlatego tak ważne jest, aby zachęcać starsze osoby do aktywności fizycznej dopasowanej do ich wieku i możliwości – tu wystarczą codzienne spacery, które należą do jednej z najprzyjemniejszych form spędzania czasu wśród seniorów.

Zachowanie sprawności intelektualnej odgrywa kluczową rolę w codziennym funkcjonowaniu a rozsądny, dopasowany do potrzeb zdrowy styl życia ma ogromne znaczenie dla zachowania sprawności umysłowej w starszym wieku.

Nasze Rodzicielki, kobiety, które chętnie udzielają się towarzysko, regularnie spacerują oraz gdy częściej zasiadają do spędzania czasu przy grach planszowych i aktywnościach, które stymulują pracę mózg mogą dużo dłużej cieszyć się dobrą pamięcią i przede wszystkim dobrym samopoczuciem.

Seria gier Terapia do doskonały pomysł na kolejne bądź nowe hobby dla Naszej ukochanej Mamy. Codzienna dawka treningu intelektualnego w postaci kreatywnych i jednocześnie rehabilitacyjnych gier będzie pobudzać do działania i tym samym pomagać w zachowaniu dobrej kondycji umysłowej. Więcej gier z serii Terapia znajdziecie tu na stronie wydawnictwa, które z pewnością zaciekawi Was wieloma innymi pozycjami, które będą doskonałym upominkiem nie tylko na Dzień Mamy.

 

Autor:

Patrycja Maziejuk

logopeda, pedagog, terapeuta ręki, doradca rodzicielski