Zaznacz zakres minimalnego wieku gracza
W jaki sposób sprawić, by towarzyskie spotkanie z rodziną lub znajomymi nie wiało nudą i zostało zapamiętane na długo? Rozwiązanie jest proste. Planszowe gry towarzyskie wciągają i angażują wszystkich uczestników. Dzięki różnorodnym grom planszowym nie tylko ożywisz stygnącą atmosferę i urozmaicisz imprezę, ale też przywołasz wspomnienia i zbliżysz do siebie poszczególnych uczestników. Bez względu na formę i zasady, planszówki przyniosą mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy.
Najlepsze planszowe gry rodzinno-towarzyskie
Każda gra towarzyska, planszowa czy karciana jest remedium na nudę i stanowi wyjątkowo wszechstronną formę rozrywki. Stale pojawiają się nowe tytuły, które zachwycają ciekawą fabułą, niebanalną grafiką i rozwiązaniami dotyczącymi mechaniki.
Zapoznaj się z naszą ofertą i przekonaj się, które ze znajdujących się w niej propozycji sprawdzą się w gronie Twoich znajomych.
Gry rodzinno-towarzyskie planszowe – dla kogo?
Gry towarzyskie sprawdzą się na wszelkiego typu imprezach i spotkaniach w gronie rodziny lub znajomych. Jeszcze kilkanaście lat temu panowało przekonanie, że gry rodzinno-towarzyskie to rozrywkowa propozycja skierowana głównie do dzieci. Obecnie, dzięki temu, że pojawiło się wiele wymagających tytułów, o wysokim poziomie trudności, trend ten się odmienił. Producenci gier oferują produkty dla każdej grupy wiekowej. W efekcie zarówno dorośli, jak i dzieci spędzą przy planszówkach wiele radosnych chwil.
Gry dla najmłodszych wyróżniają się prostymi zasadami i zrozumiałą stylistyką.
Jakie cechy powinny mieć najlepsze gry towarzyskie?
Gdy mówimy o grach imprezowych, okazuje się, że możliwości jest naprawdę sporo. Tytułów jest tak wiele, że wybór tego jedynego może nastręczyć pewnych problemów. Na co zatem zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego rozwiązania?
- Prostota zasad – intuicyjne i proste zasady to kluczowa cecha gier towarzyskich. Zapomnij o rozbudowanych fabułach z niezliczonymi wątkami i postaciami. Gra na imprezę nie może być skomplikowana. Przyjmuje się, że wyjaśnienie i zrozumienie wszystkich reguł nie powinno zająć więcej niż 5 minut.
- Atrakcyjność – gra planszowa musi się podobać zarówno Tobie, jak i pozostałym graczom. Postaraj się uzyskać od nich informacje dotyczące preferowanej formy i tematyki rozgrywki. Jeśli gra nie będzie się komuś podobała, próżno oczekiwać udanej imprezy.
- Ilość graczy – w idealnej sytuacji gra planszowa zaangażuje wszystkich uczestników spotkania. Jeśli więc planujesz imprezę, w której ma wziąć udział większa liczba osób, wybierając grę, uwzględnij to. Wiele tytułów umożliwia jednoczesną rozgrywkę naprawdę dużej liczby graczy. Jeśli każdy gość będzie mógł być częścią zabawy, nikt nie będzie przegrany.
- Ilość zajmowanego miejsca – najlepsze gry zajmują niewiele miejsca. Dotyczy to użytkowania zarówno w podróży, jak i na imprezie. Zazwyczaj do swobodnej rozgrywki potrzebny jest duży stół. Inaczej ma się sytuacja, gdy w grze bierze udział większa grupa osób. Wtedy trzeba przenieść się na podłogę.
- Szybkość rozgrywki – w większości przypadków gry planszowe są dynamiczne, a tura każdego z zawodników jest bardzo krótka. Nie obawiaj się długiego wyczekiwania na swoją kolej. Jednocześnie powinna istnieć możliwość przerwania zabawy w każdy momencie.
- Możliwość wielokrotnego rozgrywania tego samego tytułu – Jeśli jakiś tytuł szczególnie przypadnie Wam do gustu, warto byłoby powtórzyć rozgrywkę bez ryzyka, że ktoś po rozegraniu jednej czy dwóch partii, pozna wszystkie tajemnice. Gra musi umożliwiać wielokrotne rozgrywanie partii z niesłabnącą atrakcyjnością.
Gry planszowe rodzinne – oferta
Tytułów jest tak wiele, że nie sposób tu ich wszystkich opisać lub choćby wymienić. Dlatego przedstawiamy zaledwie niewielki wycinek naszej oferty. Oto przykładowe propozycje:
- Mucha nie siada – podczas gry uczestnicy mogą dowiedzieć się wielu zaskakujących faktów dotyczących robaków, ślimaków, pająków oraz innych mieszkańców trawnika. To pełna emocji gra dla całej rodziny.
- Ale Pary – to bardzo prosta gra karciana, w której największym atutem będzie twoja spostrzegawczość. Tematyka gry obejmuje zasady funkcjonowania służb publicznych (policji, pogotowia, straży pożarnej).
- Rybobranie – prosta rodzinna gra, w której rozgrywka za każdym razem wygląda inaczej. Gra wymaga dość dużej interakcji pomiędzy graczami, a ponadto poprawia decyzyjność, uczy rozsądnego podejmowania ryzyka i edukuje w kierunku ekologii.
- Kalambury na odwrót – w tej wersji chodzi o to, by odgadnąć właściwe hasło, które zostaje przedstawione za pomocą słów, a nie gestów czy mimiki. Uczestnik musi rozszyfrować zagadkę i stworzyć pytanie, w którym zawarte będzie hasło.
- Babel – połączenie dobrej zabawy z nauką cyfr, liter oraz budowania prostych konstrukcji. W grze wykorzystuje się 60 drewnianych patyczków, dzięki którym pobudzana jest kreatywność.
- Gadka szmatka – najlepiej poradzą sobie zawodnicy dysponujący bogatym zasobem słownictwa. Ta zabawna gra słowna niesie ze sobą ryzyko połamania języków lub pęknięcia ze śmiechu.
- Złap robala – bez owijania w bawełnę, chodzi tu o to, by złapać robale i nakarmić nimi swoje pisklęta. Potrzebujesz nieco sprytu, celnych rzutów i odrobiny szczęścia. Gra kształtuje cechy, takie jak cierpliwość i wytrwałość.
- Chińczyk – tego tytułu nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać. Chińczyk to gra-legenda, w której chodzi o to, by wprowadzić wszystkie pionki do bezpiecznego schronienia. Mimo upływu lat gra cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie.
- Tangram – jest to typowa gra logiczna. Zadaniem dla gracza jest ułożenie odpowiedniego wzoru przy wykorzystaniu dowolnych siedmiu figur. Tangram wspomaga utrzymanie sprawności ruchowej i intelektualnej.
- Quiz o dinozaurach – interesująca gra edukacyjna, w której uczestnicy doskonale się bawiąc, zdobywają lub poszerzają wiedzę o fascynujących stworzeniach, które niegdyś stąpały po naszej planecie.
Gry planszowe towarzyskie – czego uczą?
Gra planszowa umożliwia uczestnikom rozwinięcie nowych umiejętności oraz zdobycie dodatkowej wiedzy. Przyjrzyjmy się korzyściom, jakie niesie ze sobą korzystanie z atrakcyjnych i zróżnicowanych gier. Najpopularniejsze gry towarzyskie:
- rozbudowują inteligencję;
- rozwijają wyobraźnię;
- poprawiają relacje między graczami;
- kształtują refleks, precyzję ruchów i zwinność;
- rozwijają logiczne myślenie i spostrzegawczość;
- dbają o umiejętności społeczne;
- kształtują wzorce poprawnej komunikacji;
- uczą cierpliwości;
- uczą koncentracji.
Gry rodzinno-towarzyskie – jak wybierać?
Zanim zdecydujesz się na ten czy inny tytuł, weź pod uwagę upodobania wszystkich potencjalnych graczy. Na rynku są setki planszówek, które zapewnią niezliczone godziny dobrej zabawy. Niektóre gry stały się wręcz legendarne. Mowa o tytułach, takich jak choćby chińczyk czy grzybobranie.
Pamiętaj, że najlepsze gry towarzyskie muszą zapewniać ciekawą rozgrywkę umysłową, zaskoczyć i rozbawić towarzystwo. Co ważne, gra powinna zaciekawiać uczestników nawet w przypadku wielokrotnego użytku danego tytułu.
Wybierając planszówkę na wieczór, musisz zdecydować, jaki charakter ma mieć rozgrywka. Odpowiedź sobie na następujące pytania:
- Czy poszukujesz gry, która umożliwi wykazanie się sprytem?
- Czy interesują Cię tytuły, umożliwiające pochwalenie się wiedzą?
- Czy wolisz gry sprawdzające refleks lub zręczność?
Kierując się tymi zasadami, z łatwością dobierzesz właściwą grę. Przygotuj się na długie godziny spędzone w znakomitym gronie.
Najpopularniejsze gry rodzinno-towarzyskie – sklep internetowy Alexander
Szukasz sposobu na rozruszanie swoich gości? Najpopularniejsze gry towarzyskie rozwiążą ten problem. Dzięki swoim wyjątkowym zdolnościom przełamywania nieśmiałości są doskonałym rozwiązaniem nie tylko w przypadku kameralnego grona, ale też większej grupy. Nie dopuść do sytuacji, w której jednym z głównych tematów staje się aktualna pogoda. Gdy gościom zaczyna brakować tematów, interweniuj! Na koniec fantastycznie spędzonego wieczoru, wszyscy Ci za to podziękują.
Przejrzyj nasze gry planszowe, zręcznościowe, karciane, quizowe lub narracyjne i rzuć się w objęcia ponadczasowej rozrywki.